Kripto Cüzdanınızı Güvende Tutmanız için 7 Temel Adım

7-essential-steps-to-keep-your-crypto-wallet-secure

Teknolojideki ilerlemeyle dünyamız daha iyi bir yer haline geldi. Ancak bu ilerleme, çevrimiçi güvenliğimizi sürdürme konusundaki kişisel sorumluluğumuz da bir hayli artırdı. Bugün, kötü niyetli kişilerin masumları dolandırmaya çalıştığı kripto oltalama girişimlerinin giderek arttığını görüyoruz.

Değerli kripto para varlıklarınızı korumak için uyulması gereken en iyi uygulamaların neler olduğunu mu merak ediyorsunuz? Nasıl güvende kalacağınıza ve fonlarınızı nasıl koruyacağınıza bir göz atalım.

1. Cüzdanınız için Sağlam Bir Temelle Başlayın

Cihazınızın herhangi bir kötü amaçlı yazılım içermediğinden emin olun ve Trust Wallet’ı asla kök dizinine yetkisiz erişilen bir cihaza yüklemeyin. Trust Wallet’ın orijinal bir sürümünü kullandığınızdan emin olmak için Uygulamayı her zaman yalnızca web sitemizde sağlanan bağlantılardan indirmelisiniz: trustwallet.com

2. Kurtarma Cümlenizi veya Özel Anahtarınızı Asla Kimseyle Paylaşmayın

Fonlarınız ancak kurtarma cümlenizi sakladığınız sürece güvendedir. Bu cümleyi asla kimseyle paylaşmayın. Bunları gizli ve güvende tutmak, cüzdanınızı herhangi bir yetkisiz erişime karşı korumanız için son derece önemlidir.

3. Kurtarma Cümlenizin Çevrimdışı Bir Kopyasını Bulundurun

Her zaman kurtarma ifadenizin bir kopyasını çevrimdışı olarak saklayın! Cümleyi bir kağıda yazmak bu konudaki en kolay çözümdür. Kağıttan daha dayanıklı bir yöntem istiyorsanız CRYPTOTAG ve ürünlerine göz atmanızı öneririz. Bir USB sürücüde saklanan şifrelenmiş bir metin dosyası da olası bir yöntemdir. Bir “Şifre Yöneticisi” aracılığıyla, kurtarma cümlenizin (ve seçtiğiniz herhangi bir başka şifrenin) dijital bir yedeğini tek bir şifrelenmiş dosyaya kaydedebilir ve bu dosyayı bir veya daha fazla USB sürücüde saklayabilirsiniz.

4. Varlıklarınızı Bölün ve Koruyun. Soğukta yada Sıcakta Tutun

Kriptonuzu büyük tutarlarda depolamak için soğuk depolamayı veya donanım cüzdanlarını, günlük ihtiyaçlarınız ve daha küçük tutarlar için Trust Wallet gibi sıcak cüzdanları kullanabilirsiniz.

5. Tek Cüzdan, Tek Kurtarma Cümlesi

Farklı cüzdanlar için aynı kurtarma cümlesini kullanmayın. En iyi yöntem, her bir kurtarma cümlesini sadece bir cüzdan için kullanmaktır.

6. Sıfırlama veya Kurtarma İşlemi Yoktur. Daima Bir Yedeğiniz Olsun

Her zaman kurtarma cümlenizin yedek bir kopyasını bulundurmayı unutmayın. Telefonunuzun kırılması, çalınması, kaybolması veya uygulamanın yanlışlıkla silinmesi durumunda kurtarma cümlesi kullanılarak cüzdanınız her zaman farklı bir telefona geri yüklenebilir. Sıfırlama veya kurtarma işlemi yoktur. Cümlenizi kaybederseniz onunla birlikte fonlarınızı da kaybedersiniz!

7. Parola veya Touch/Face ID’yi Etkinleştirerek Ekstra Güvenlik Katmanı Ekleyin

Trust Wallet mobil uygulamanıza yalnızca sizin erişebildiğinizden emin olmak adına Trust Wallet’ınızdaki fonlara erişmek için Parola veya Touch/Face ID gibi ikinci bir doğrulama katmanı eklediğinizden emin olun. Bu, mobil cihazınızı kaybetmeniz veya kendinize bir fincan kahve alırken cihazınızı masada bırakmanız durumunda herhangi bir kötü niyetli kişinin cüzdanınıza erişmesini önler. İşte iOS ve Android için bir rehber.

En son güncellemeler için resmi twitter hesabımız @TrustWalletTRK ve resmi TG kanalı Telegram: Contact @trustwallet_tr üzerinden bizi takip edin.